EPLANI Interactive Agency

0216 337 88 44 pbx


Masalcı Dede ve Nine

Masallar, çocukların hayatı öğrendiği büyülü dünyalardır. Bu dünyanın kahramanlarının heyecanlı ve eğlenceli maceralarına eşlik edip, doğru ile yanlışın, kötü ile iyinin ayrımına vararak ahlaki değerlere sahip olurlar. Etkinliklerde, yaratıcı drama yöntemini kullanarak, masal anlatan kişi Masalcı Dede’dir.

Masalcı Dede’nin Masalı:
Çook çok eskiden, daha yazı yazılmamış; Anadolu Anadolu olmamış iken, şimdi Anadolu denilen o yerde, bir dede yaşarmış.

Kimse; adını, nerede doğduğunu, kaç yaşında olduğunu bilmezmiş. Herkes ona Masalcı Dede diyormuş. Çünkü Anadolu’nun köylerini karış karış gezerek, vardığı her köyde çocukları başına toplar, onlara masal dediği şeyler anlatırmış..

Çocuklar bilmezmiş masal nedir, büyükler bilmezmiş.. Ama çocuklar Masalcı Dede’den dinler, büyükler de belli etmeden çocuklardan dinlermiş.. masal, masal; dinleyen, hayal olurmuş bir süreliğine.. Anlattığı masallarla çocukları büyüler, başka diyarlara, başka zamanlara götürürmüş.. Kimi zaman korkunç hükümdarları, kimi zaman prensesleri, kimi zaman aşık olan köylüyü bulurlarmış çocuklar karşılarında.

Masalcı Dede’nin yolu bir daha köylerine düşene kadar çocuklar hep son anlattığı masalı düşünür ve kendilerine ders çıkarırlarmış. Masalcı Dede, bütün masalları bütün çocuklara anlatmış, sonra bir gün gelmiş, masalcı dede’nin masalları bitmiş, çünkü çocuklar büyümüş. Artık çocuk olmayan çocukların aklına henüz doğmamış kendi çocukları gelmiş..

Masal dinlemeden çocuk olunur muymuş hiç? Her biri bir Masalcı Dede olup, masalları kuşaktan kuşağa, çağdan çağa taşımışlar… Bütün masallar gelmiş, Buluşma Noktası’nda buluşmuş.

Buluşma Noktası’nın Dede’si tüm masalları, bugünün çocuklarına anlatırmış ki masallar unutulmasın, çocuklar doğru ve yanlışı ayırt edebilsinler, onların da çocuklarına anlatacak masalları olsun…

Kategoriler