EPLANI Interactive Agency

0216 337 88 44 pbx


Kanto

Kanto adı, İtalyanca şarkı söylemek anlamına gelen "Cantare" kelimesinden alınma bir deyim olarak, İstanbul'a gelen gezginci bir tiyatrodan kalmıştır.

Sahnede hareket ederek şarkı söylemeye ve bu yolda yazılmış özel şarkılara kanto denir.

Çiftetelli denilen oyun tarzı ile karıştırılarak, kanto adı ile bir tip sahne dansı halinde tuluat tiyatromuza da geçmiştir. Trompet, davul, keman gibi çalgılardan kurulmuş bir takımla icra edilen kantonun ilk kez Kadıköy Yoğurtçu Parkı'ndaki salaş tiyatroda oynandığı söylenir.

Eski İstanbul Ramazanlarının eğlence hayatı doğal olarak sahneyi de renklendirmişti ve Ramazanların en önemli rengi de kanto olmuştu. Çeşitli unsurları birleştiren kanto, sadece ses olarak ele alınmaz. Sözleri ile dans, kantonun vazgeçilmezleridir.

Düetto, kantoların iki kişinin müzikli bir oyunu şeklinde sahneye konulmasıdır. Rengârenk bir sahne, cıvıl cıvıl iki kantocu karşılıklı tartışma içine girer. Seyirlik unsuru çok olan düettolar, kanto dünyasının en renkli bölümünü oluşturmuştur. Düetto güldürür, fazla atışmalarla dolu olduğu gibi alaycı ve övücü de olabilir.

Kategoriler