Çocuk Animasyonu

Eğlenerek öğrenme çağında olan çocuklar için hazırlanan farklı etkinliklere çocuk animasyonu adı verilir.Bu animasyonlar bir yandan çocukların boş zamanlarını farklı etkinlikler ile değerlendirmelerine olanak sağlarken öte yandan yaratıcılıklarını da destekler niteliktedir. Çocuk yaşlarda oluşan sınırsız hayal gücünün gelişimine katkı sağlayan bu animasyon etkinlikleri çocukların zevkli ve eğitsel vakit geçirmelerine olanak sağlamaktadır. Birçok etkinliğin birleştirilmesi ile oluşturulan çocuk animasyonları, çocukların yaşayarak öğrenmeleri hususunda oldukça etkili bir yöntemdir.

Çocukların kendi düşüncelerini el becerileri ile birleştirerek oluşturdukları çalışmalar, ilerideki yeteneklerinin farkına varmalarına yol gösterici niteliktedir. Özel bir tiyatro sahnesinde sergilenmekte olan çocuk animasyon gösterileri çocuklara başka dünyaların kapılarını aralamaktadır. Sergilenen gösterilerde çocuklar kendi iç dünyalarına gösteride bir yer edinerek mantıklarını çalıştırmayı öğrenirler.

Çocuk animasyonu özellikle okul öncesi çağındaki çocuklar için farklı etkinliklerden oluşmaktadır. Bu etkinliklerin başında çeşitli çocuk danslarından okuşan mini kulüp gelir. Mini kulüp dansları, çocukların uyum halinde bir kareografi ile dans ettiği ve müziğin ritmine kalp atışlarını uydurdukları eğlenceli ve öğretici danslardır. Bunun yanında paraşüt oyunu, eş bulma, halat çekme, mandal yarışı gibi çeşitli oyunlarla çocukların akıllardan çıkması güç bir gün geçirmeleri sağlanır.

Ayrıca boyama alanında yapılan yüz boyama, yumurta boyama, tamamen doğaçlama yapılan resim çalışmaları da çocuk animasyon etkinlikleri arasında yer almaktadır. Tiyatro ve müzik alanında yetenekli olan çocukların sıklıkla tercih ettikleri çocuk animasyon etkinlikleri ise çoğunlukla gösteri bazlı yapılan müzikal, darama ve tiyatro etkinlikleridir.

Çocuk animasyon etkinliklerine katılım çocuğun kendine olan güveninin artması, arkadaşlık ilişkilerinin ilerlemesi ve paylaşımı öğrenmesi, yaptığı etkinlikler ile kendi başına bir işi sonlandırmayı başarabilmesi gibi faydalar sağlamaktadır. Çocukların gelişiminde farklı etkilere sahip olan animasyon etkinlikleri; çocuğun estetik algısını geliştirmesi, özgüven oluşumu, takım çalışmalarına yatkınlık gibi temeller üzerine kuruludur.

Bu nedenle özellikle okul öncesi çağında ihmal edilememesi gereken etkinlik türleri arasında bulunan bu animasyonlar oldukça büyük önem taşımaktadır. Bir yandan çocukların hiç sıkılmadan farklı birçok etkinliğe katılmasına olanak sağlayan bu animasyonlar öte yandan öğrenme algısının artmasına olanak sağlamaktadır. Eğlenerek öğretmeyi kendisine ilke edinmiş olan biz, çocuk animasyon etkinlikleri alanında sizlere çeşitli alternatiflerle hizmet vermek için can atıyoruz.

 

‘‘ÇOCUKLAR İÇİN YAPILACAK HER ŞEY BÜYÜK SORUMLULUK İSTER!’’

 

Çocuklar, Çocuk Animasyonu ile Yaparak, Yaşayarak ve Eğlenerek Gelişirler.

Çocukların gönüllü olarak katıldıkları ve doyum sağlayıcı etkinlikler ile geçirilmesi planlanan boş zaman değerlendirme etkinliklerine “Çocuk Animasyonu“ denir.

Animasyonun tercih edilmesi, çocukların eğlenerek öğrenmelerini sağlarken yaratıcılıklarının desteklenmesine olanak sunar ve çocukların etkinliklere aktif olarak katılmalarına da fırsat verir. Çocuklar sahip oldukları sonsuz hayal güçlerinin yardımı ile ellerindeki basit bir kutuyu donanımlı bir arabaya, üzerine sarındığı bir bez parçasını dünyanın en güzel giysisine dönüştürebilecek yaratıcılığa sahiptirler. Bu yaratıcı güçleri onların etkinliklere aktif katılımlarını sağlar.

Animasyon etkinlikleri; çocukların yaparak, yaşayarak ve eğlenerek, görsel ve işitsel becerilerini geliştiren en önemli yöntemlerden biridir. Bu süreçte kazanılan beceriler ve bu beceriyi kazanmaya yardımcı olan deneyimler, çocukta var olan kapasitenin en üst düzeye çıkarılmasında önemli rol oynar. Çocuk, kendisi olsa ne yapacağı konusunda mantık yürütür. Çocuklar animasyon gösterisi izlerken kendilerini izledikleri olayın bir parçası olarak görürler. Anlatılan olaydaki kişi veya kahramanı kendisi olarak düşünürler. Animasyon;  güven, uyum, birlikte hareket etme becerisi, çevreye güven duyma, paylaşarak bir işi yapma ve başladığı bir işi bitirme gibi becerileri kazandırılabilir. Tüm çocuklar animasyon yolu ile hayallerini gerçekleştirebilme fırsatı bulabilirler.