Çocuk Gösteri Sanatları İnteraktif Performans

Performans sanatı olarak da adlandırılmakta olan gösteri sanatları bir görsel sanat terimi olarak bilinir. Kalabalık izleyiciler önünde sergilenen tiyatro, müzik, dans, şiir gibi etkinliklerin tamamını kapsamakta olan gösteri sanatları çocuklar için de yapılmaktadır. Çocuk gösteri sanatları olarak adlandırılan bu etkinlikler çoğunlukla çocuk animasyon alanlarında gerçekleştirilmektedir.

Birçok çocuğun ilgisini çekecek olan masalların animasyon ekibinde görevli kişi tarafından masalcı kız olarak anlatılması bir görsel sanat olarak nitelendirilmektedir. Çocuk animasyonlarında sıklıkla kullanılmakta olan kostüm detaylarından yararlanarak Nasrettin Hoca kılığına bürünen bir başka ekip arkadaşı Nasrettin hocanın unutulmayan fıkraları ile çocuklara mükemmel bir görsel performans sergileyebilir.

Yine çocukların en sevdiği kostüm kahramanlarından biri olan Palyaçolar tarafından bando çalınarak müzik şöleni haline getirilebilir. Dans, kostüm ve müziğin birleşiminden oluşan karnaval ekipleri de görsel sanatı çocuklara tanıtan en önemli etkinlikler arasındadır. Çocuklara özgürce dans etme olanağı sunan Mini disko dans etkinliği de çocuk animasyon ekipleri tarafından sunulan bir interaktif performans niteliğindedir. Çocukların kendilerini özgür ve yetenekli hissetmelerine olanak sağlayan bu gösteri sanatları çocuklara gizli mutluluklar katmaktadır.

Yine bu sanat dalları arasında yer alan ve günümüzde oldukça önemli bir alan olan karikatürist sanatı da çocukların en çok ilgi gösterdiği etkinlikler arasındadır. Çocukların sevdiği çizgi film kahramanlarının ve sevdikleri birçok şeyin karikatürünün çiziliyor olması çocuklarda bu sanata karşı ayrı bir ilgi uyandırmaktadır.

Günümüzde televizyonlarda sıklıkla rastladığımız illüzyonun ilk kahramanları sihirbaz gösterileri de çocuk gösteri sanatları alanında en sık sergilenen performanslardandır. Çocukların büyük bir heyecan ve merakla seyrettiği çocuk sihirbazı yaptığı numaralar ile çocukların düşünce güçlerinin gelişimini desteklemektedir. Yaptığı ufak numaraları nasıl yaptığını sorgulayan çocuklar çoğu zaman hayal güçlerini çalıştırmaktır.

Müzik sever çocukların oluşturdukları ve yalnızca bilinen çocuk şarkılarından oluşan çocuk orkestrası da gösteri alanında sergilenen performanslardandır. Çocukların özgüvenine ve kalabalık önünde kendini gösterebilme yeteneklerini ortaya çıkarmakta olan bu performanslar ileriki yaşamlarında kendine güvenli birer birey olmaları için atılan ilk adımlardır. Bu çocuk gösteri sanatları ile hem eğlencenin tadına varan çocuklar hem de eğlenirken öğrenmenin güzelliğini yansıtmaktadır.

Dev Etekli Masalcı Kız

Nasrettin Hoca ile Fıkralar

Palyaço Bandosu

Kortej ve Karnaval Ekipleri

Kids Gym

Mini Disko Dansı

Ritim Show & Ritim Atölyesi

Tahtabacak Performansı 

Karikatürist Hizmeti

Çocuk Sihirbazı

Bubble Show

Çocuk Şarkıları Orkestrası

Mini Circus Show

Çığlık Komedi Clown Show

 Clown Komedi Show

Sosis Balon Sahne Show

Jonglör Show

Pantomim