Çocuk Atölyeleri

Çocuk atölyeleri, çocukların kaliteli vakit geçirmesi için oluşturulmuş alanlardır. Çocukların burada keyifli vakit geçirirken aynı zamanda sosyalleşmesi ve eğitici faaliyetlerin içerisinde olması sağlanır. Çocukların hayal dünyalarına inebilen, onların yaratıcı güçlerini geliştiren faaliyetler ile çocukların zihinsel gelişimine katkıda bulunulur. Yurtdışında görmeye alışık olduğumuz çocuk atölyeleri giderek ülkemizde de yaygınlaşmaktadır. Bu atölyelerde çocukların eğlenirken öğrenmesi hedeflenir.

Dikkat, motivasyon ve eğlence odaklı yapılan bilimsel deneyler, çocukların öz güvenlerini de arttırıcı özellikler içerir. Bilimsel deney atölyelerinde yanardağ oluşumları, gaz tepkimeleri ve statik ve kinetik elektrik deneyleri yapılır. Yaş gruplarına göre uygun seviyede verilen eğitim içeriklerine göre de programlar düzenlenmektedir. Bazı oyun atölyelerinde seçilen etkinliğe göre farklı uğraşlar da yer alır. Bu konuda yetişkinler kadar çocukların da fikrinin alınması önerilir.

Çocukları mutlu eden konuların başında, onların kendi ürettikleri eserlerin takdir edilmesi gelir. Hazır bir oyuncakla oynamak yerine, kendi ürettikleri oyuncaklarla oynamaları, çocukları daha mutlu edecektir. Kedi oyuncağını kendin yap atölyeleri bu konuda çocukların eser yaratmalarını da teşvik eder. Bunun yanında geri dönüşüme girebilecek atık malzemeler ile birbirinden güzel oyuncaklar yaratılabilir. Atık malzemelerden uçak, oyuncak araba, trenler, süs bebekleri, yılbaşı perileri kelebekler yapılabilir. Çocukların kendi oyuncaklarını yapmaları, özgüvenlerinin gelişmesine de katkıda bulunacaktır.

Çocuk atölyelerini alanında uzman atölye eğitmenlerimiz uygularlar. Görsel Sanatlar konusunda uzmanlaşmış eğitmenlerimiz; resim heykel, tasarım, karikatür gibi alanlarda çocukların hayal gücüne dayanan atölyeler yaptırırlar. Çocukların sadece bireysel gelişimleri değil, sosyal faaliyetlerde grup çalışmasına da yatkınlıkları arttırılır. Eğlenerek vakit geçiren çocuklar, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaktır. Tablet, televizyon gibi elektronik ortamlardan uzak, bilişsel yetenekleri ile motor kabiliyetlerinin arttırılması amaçlanır. Mutlu vakit geçiren çocuklar, daha huzurlu olacaktır.

 

Çocukların En Temel Hakkı Bizce “Çocuk Olma” Hakkıdır.

Çocuk Atölyeleri, çocukların motor becerilerinin ve yaratıcılıklarının gelişimine katkı sağlar. Bir yandan el becerilerini öte yandan da zihinsel dünyasını geliştiren çocuklar bireysel gelişim anlamında büyük bir adım atmış olurlar. Kapasitelerinin ve “bir şeyler üretebilme; ortaya bir ürün çıkarabilme” yeteneklerinin farkına varan çocuklar özsaygı ve özgüven kazanır. Ayrıca atölye ortamında diğer çocuklar ve atölye öğretmeni ile birlikte çalışma, iş birliği ve takım çalışmasını öğrenme fırsatı yakalarlar.