Ahşap Boyama Atölyeleri

Çocuk atölyeleri olarak düzenlenen ve çocukların özgürce öğrenmelerine olanak sağlamak amacı ile kurulmuş olan bu atölyelerde ahşap boyama oldukça sıklıkla yer alan bir etkinlik türüdür. Oldukça zevkli bir etkinlik olan bu boyama türü çocukların hayal güçlerini ahşap üzerine yansıtmalarına ve renk çeşitlerini tanımalarına olanak sağlamaktadır.

Çoğunlukla okul öncesi yaş aralığında bulunan 3 ile 6 yaş aralığındaki çocuklar tarafından tercih edilen bu çocuk atölyeleri içerisinde birçok etkinliği barındırmaktadır. Resim ve boyama yapmayı seven çocukların ilgi odağı olan ahşap boyama atölyesi içerisinde farklı konular tanıtılarak boyamalar gerçekleştirilmektedir. Ahşaptan yapılmış olan hayvan figürlerinin boyanması bu konulardan yalnızca bir tanesidir. Burada çocuklara hayvanların tanıtılması sağlanırken aynı zamanda boyama teknikleri de öğretilmektedir. Ayrıca özgürce boyama yapan çocuklar eğlencenin tadına varmaktadırlar.

Ahşap boyama atölyesinde tercih edilen bir başka boyama tasarımı ise ahşaptan yapılmış kuş evlerinin boyanmasıdır. Buradaki ana fikir olan hayvanları sevelim teması çocuklara hayvan sevgisini aşılamakta ve kuşlara ev yapmanın zevkini tattırmaktadır. Kendileri boyadıkları kuş evleri ile mutlulukları katlanan çocuklar ahşap boyama atölyesinde oldukça zevkli zamanlar geçirmektedir.

Bu atölyelerde çocuklara hayvanların yanında tarihimizi de tanıtmayı amaçlayan ve tarihte en önemli olaylardan biri olan Çanakkale şehitlerini tanıtmak adına ahşaptan yapılan 18 Mart Çanakkale Şehitleri abidesi konulu bir boyama atölyesi oluşturulmuştur. Böylelikle çocuklar bir yandan ahşap boyama yapmanın zevkine varırken bir yandan da meraklarını yenmek ve tanımak adına sordukları sorular ile tarihimizi öğrenme olanağına sahip olmaktadırlar.

Yel değirmeni boyama atölyesi de ahşap boyama atölyeleri arasında yer almaktadır. Eski zamanlarda enerji üretmek için kullanılan yel değirmenlerinin tarihini ve kullanım şekillerini öğreterek yapılan ahşap boyamalar çocukların zihinsel gelişimlerini de desteklemektedir.

Çocuklarda Beyin fonksiyonlarının düzenli çalışmasına olanak sağlayan boyama yapma işlemi ahşap boyama tekniğinde de etkisini göstermektedir. Ayrıca çocukların el becerilerine de katkı sağlamakta olan ahşap boyama özgüven arttırmada da oldukça büyük faydalar sağlamaktadır. Oldukça zevkli bir etkinlik olan ahşap boyama etkinlikleri çocuk atölyelerinde eğitimli ekip arkadaşları tarafından yaptırılmaktadır.

Ahşap Boyama Atölyesi Hangi Becerileri Geliştirir

Her çocuğun sevgi ve ilgi dışında kendi yeteneklerini keşfetme, yeni şeyler öğrenme ve becerilerini geliştirmeye ihtiyacı vardır. Hobiler onların hem yeteneklerini keşfetme hem de eğlenceli aktivite yapmasını sağlar. Renk renk boyaların içinde hayal dünyaları gelişir ve aynı zamanda keyifli bir etkinlik yapmalarına da olanak sağlar.

Resim yapmalarının yanı sıra ahşap boyama da onların ilgisini çekmektedir. Hem ortaya muhteşem resimler çıkar hem de yapacakları desenlerle bilmediklerini öğrenirler. Ahşap boyama etkinliği ile hem eğlenceli vakit geçirmek hem de bambaşka bir dünyayı keşfetmelerini sağlıyor.

Ahşap Boyama Atölyesi Hakkında

Genç yaşlı hemen herkesin ilgisini çeken bu etkinlik günümüzde artık 3 yaşından itibaren de tercih edilmeye başlandı. Beyin gelişimlerinin yanı sıra el ve kol gelişimine de katkı sağlamaktadır. Parmaklarının ve elinin aktif olmasıyla kaslarının daha iyi bir anlamda geliştiğini söylemek mümkündür. Rengârenk boyalarla yapılan resimler adeta bir tabloya dönüşüyor.

Ayrıca kuş evi, tepsi veya benzer bir objenin boyanması da onların bir eser ortaya çıkarmasına aracılık ediyor. Ayrıca özgür bir şekilde boyama yapmaları zamanla özgüvenlerini kazanmalarına da yardımcı oluyor.

Bunların yanı sıra henüz öğrenme aşamasında olan 3 ile 6 yaş grubunda çizdikleri hayvan, ağaç ve çiçek resimleri ile yepyeni şeyler öğrenme fırsatını buluyorlar. Hem doğayı tanımalarına hem de sevmelerine katkı sunuyor.

18 Mart Çanakkale Şehitleri Abidesi Boyama Atölyesi

Yel Değirmeni Boyama Atölyesi

Ahşap Hayvan Boyama Atölyesi

Kuş Evi Boyama Atölyesi