Ahşap Boyama Atölyeleri

Çocuk atölyeleri olarak düzenlenen ve çocukların özgürce öğrenmelerine olanak sağlamak amacı ile kurulmuş olan bu atölyelerde ahşap boyama oldukça sıklıkla yer alan bir etkinlik türüdür. Oldukça zevkli bir etkinlik olan bu boyama türü çocukların hayal güçlerini ahşap üzerine yansıtmalarına ve renk çeşitlerini tanımalarına olanak sağlamaktadır.

Çoğunlukla okul öncesi yaş aralığında bulunan 3 ile 6 yaş aralığındaki çocuklar tarafından tercih edilen bu çocuk atölyeleri içerisinde birçok etkinliği barındırmaktadır. Resim ve boyama yapmayı seven çocukların ilgi odağı olan ahşap boyama atölyesi içerisinde farklı konular tanıtılarak boyamalar gerçekleştirilmektedir. Ahşaptan yapılmış olan hayvan figürlerinin boyanması bu konulardan yalnızca bir tanesidir. Burada çocuklara hayvanların tanıtılması sağlanırken aynı zamanda boyama teknikleri de öğretilmektedir. Ayrıca özgürce boyama yapan çocuklar eğlencenin tadına varmaktadırlar.

Ahşap boyama atölyesinde tercih edilen bir başka boyama tasarımı ise ahşaptan yapılmış kuş evlerinin boyanmasıdır. Buradaki ana fikir olan hayvanları sevelim teması çocuklara hayvan sevgisini aşılamakta ve kuşlara ev yapmanın zevkini tattırmaktadır. Kendileri boyadıkları kuş evleri ile mutlulukları katlanan çocuklar ahşap boyama atölyesinde oldukça zevkli zamanlar geçirmektedir.

Bu atölyelerde çocuklara hayvanların yanında tarihimizi de tanıtmayı amaçlayan ve tarihte en önemli olaylardan biri olan Çanakkale şehitlerini tanıtmak adına ahşaptan yapılan 18 Mart Çanakkale Şehitleri abidesi konulu bir boyama atölyesi oluşturulmuştur. Böylelikle çocuklar bir yandan ahşap boyama yapmanın zevkine varırken bir yandan da meraklarını yenmek ve tanımak adına sordukları sorular ile tarihimizi öğrenme olanağına sahip olmaktadırlar.

Yel değirmeni boyama atölyesi de ahşap boyama atölyeleri arasında yer almaktadır. Eski zamanlarda enerji üretmek için kullanılan yel değirmenlerinin tarihini ve kullanım şekillerini öğreterek yapılan ahşap boyamalar çocukların zihinsel gelişimlerini de desteklemektedir.

Çocuklarda Beyin fonksiyonlarının düzenli çalışmasına olanak sağlayan boyama yapma işlemi ahşap boyama tekniğinde de etkisini göstermektedir. Ayrıca çocukların el becerilerine de katkı sağlamakta olan ahşap boyama özgüven arttırmada da oldukça büyük faydalar sağlamaktadır. Oldukça zevkli bir etkinlik olan ahşap boyama etkinlikleri çocuk atölyelerinde eğitimli ekip arkadaşları tarafından yaptırılmaktadır.

18 Mart Çanakkale Şehitleri Abidesi Boyama Atölyesi

Yel Değirmeni Boyama Atölyesi

Ahşap Hayvan Boyama Atölyesi

Kuş Evi Boyama Atölyesi