Bilimsel Deneyler Atölyeleri

Çocukların en çok eğlendikleri atölyelerden biridir. Birçok deneyi ve yaratıcılığın ön planda tutulduğu bu atölyede birçok deneyi ev sahipliği ediyor. Fizik kanunlarını deneylerle anlatılması eğitici bir yanını daha koymuş oluyor. Sadece çocuklar değil bu atölyede gençlerde eğlenmeye olanak tanınıyor. Bilimsel deneylerde ne merak ettiğiniz ise deneme yanılma yönüyle eğitmeyi sağlar.

Böylelikle zihin gücünü geliştirmeyi ve görsel yönünü açığa çıkartmayı sağlıyor. Bu atölyede kimyasal tepkimelerin nasıl ortaya çıktığı ve bu tepkimeden doğan sonuçları da kısa sürede öğrenmesi sağlar. Bilimsel atölyede okul döneminde de derslere katkı sağlayacaktır. Özellikle fen bilgisi derslerinde daha aktif olmasını sağlar. Bilimsel atölyede neyin nasıl olunduğu yine bu atölyede görmek mümkündür.

Mikroskop sayesinde amip, bakteri ve hücrelerde görmeniz mümkündür. Böylelikle çocukların bakış açısını genişleterek bilime daha yatkın olmasını sağlanır. Hem görsel hem de düşünce işin içinde olduğu eğlenceli zamanlar geçirilmesine sebep olur. Ayrıca bu atölyede doğal hamur oyunu yapmanız da mümkündür.

Böylelikle hem maddeleri hem de içerisine konulan malzemeleri daha yakından tanınmış olunur.  2 su bardağı suyun içine iki ya da 3 damla gıda boyası damlatıldıktan sonra göz kararı sıvı yağ konuluyor.  Biraz bekledikten sonra alkawaltzer maddesini kullanarak ev yapımı lav lambası yapımını da bu atölyede görmemiz mümkün. Böylelikle evdeki malzemelerle kullanarak kendilerine lamba yapabileceğini öğrenmiş oluyor.

Ayrıca bu atölyenin katkısı özellikle çocuklarda beyin gücünü, düşünme gücünü ve hayal gücünü sunmaya yardımcı olur.  Küçükler içinde kısa ve kolay deneylerle yeteneğini açığa çıkarmayı sağlar. Örneğin fen derslerinde gördüğümüz statik elektriği anlatmak için basit bir balon ve kumaşa sürterek saçlara tutuğunuzda hepsinin ayağa kaldığını göreceksiniz.

Bu basit bir deney ile herkesin öğrenmesini sağlar. Maddelerin hallerini maddelerin yapı taşlarını deneylerle keşfeder günlük hayatlarda uygulama olanağı tanınır. Bilimsel atölyede çocuklara ateşin ve bazı kimyasalların tehlikeli olup olmadıklarını en kolay yolda öğreterek yetişken bireyler yetişmesini sağlar. Bu atölyede hem eğlenip hem de eğlenceli zamanlar geçirmeniz mümkün. Doğada hiç görmedikleri yerleri yine bu atölyede görmesi mümkündür.

Bilimsel Deneyler Atölyeleri Hangi Becerileri Geliştirir

Yaratıcılıkla bilimin birleşimi olan bu etkinlikte çocuklar hem sınırsız bilim dünyasını keşfediyor hem de yaratıcılıklarını geliştiriyor. Bu etkinlikte bilim dünyasını çeşitli deneylerle gözlemleme fırsatını bularak eğitimlerine de katkı sağlayabiliyorlar.

Deneme yanılma yöntemiyle yapılan deneyler onları hem görsel yönünü hem de zihin gücünü geliştirmekte oldukça artılar katmaktadır. Kitaplardan ya da televizyondan görmek yerine deneyimlemek ve deneyerek keşfetmek onlara kalıcı olarak bilimi öğretme imkanı sunuyor.

Her deneyde ayrı bir şey öğrenmenin yanı sıra kendilerini de geliştirme ve aynı zamanda eğlenceli zaman geçirmeyi bir arada bulabiliyorlar. Sadece çocukların değil gençlerin de katılabileceği bu etkinlik onların bilime yönelmesini ve sevmesini de sağlıyor.

Bilimsel Deneyler Atölyelerinde Neler Yapılır?

Bu atölyelerde yapılan etkinlikler sınırsızdır. Çocukları ve gençlerin yeni şeyler öğrenmesini, öğrenirken keyif almasını ve kendi yetkinliklerini keşfedebilmesini amaçlanmaktır. Kendi yapacakları deneyler onların beyin gücünün yanı sıra düşünme ve hayal gücünü arttırmalarına büyük katkılar sağlamaktadır. 

Örneğin, mikroskop deneyinde birçok hücreyi, bakteriyi ve amipleri görebilmek onları bilimin mucizesine daha çok inanmalarını sağlar. Ya da statik elektriğin nasıl olduğunu öğrenmek için balon ve kumaşla yapacağınız deneyde ikisini birbirine sürttükten sonra saçınıza değdirdiğinizde saçlarınızın havalandığını görebileceksiniz. Okular dışında evde basit malzemeler ile yapılabilecek her deney bilime açılan bir kapıdır ve yaşayarak öğrenme olanağını da sunar.

 

Renklerin Dansı

Statik Elektrik

Yanardağ Deneyi

Kuru Buz

CO2 Tepkimesi

Akışkan Hamur Oobleck

Newton Kuvveti

Lav Lambası