Bilimsel Deneyler Atölyeleri

Çocukların en çok eğlendikleri atölyelerden biridir. Birçok deneyi ve yaratıcılığın ön planda tutulduğu bu atölyede birçok deneyi ev sahipliği ediyor. Fizik kanunlarını deneylerle anlatılması eğitici bir yanını daha koymuş oluyor. Sadece çocuklar değil bu atölyede gençlerde eğlenmeye olanak tanınıyor. Bilimsel deneylerde ne merak ettiğiniz ise deneme yanılma yönüyle eğitmeyi sağlar.

Böylelikle zihin gücünü geliştirmeyi ve görsel yönünü açığa çıkartmayı sağlıyor. Bu atölyede kimyasal tepkimelerin nasıl ortaya çıktığı ve bu tepkimeden doğan sonuçları da kısa sürede öğrenmesi sağlar. Bilimsel atölyede okul döneminde de derslere katkı sağlayacaktır. Özellikle fen bilgisi derslerinde daha aktif olmasını sağlar. Bilimsel atölyede neyin nasıl olunduğu yine bu atölyede görmek mümkündür.

Mikroskop sayesinde amip, bakteri ve hücrelerde görmeniz mümkündür. Böylelikle çocukların bakış açısını genişleterek bilime daha yatkın olmasını sağlanır. Hem görsel hem de düşünce işin içinde olduğu eğlenceli zamanlar geçirilmesine sebep olur. Ayrıca bu atölyede doğal hamur oyunu yapmanız da mümkündür.

Böylelikle hem maddeleri hem de içerisine konulan malzemeleri daha yakından tanınmış olunur.  2 su bardağı suyun içine iki ya da 3 damla gıda boyası damlatıldıktan sonra göz kararı sıvı yağ konuluyor.  Biraz bekledikten sonra alkawaltzer maddesini kullanarak ev yapımı lav lambası yapımını da bu atölyede görmemiz mümkün. Böylelikle evdeki malzemelerle kullanarak kendilerine lamba yapabileceğini öğrenmiş oluyor.

Ayrıca bu atölyenin katkısı özellikle çocuklarda beyin gücünü, düşünme gücünü ve hayal gücünü sunmaya yardımcı olur.  Küçükler içinde kısa ve kolay deneylerle yeteneğini açığa çıkarmayı sağlar. Örneğin fen derslerinde gördüğümüz statik elektriği anlatmak için basit bir balon ve kumaşa sürterek saçlara tutuğunuzda hepsinin ayağa kaldığını göreceksiniz.

Bu basit bir deney ile herkesin öğrenmesini sağlar. Maddelerin hallerini maddelerin yapı taşlarını deneylerle keşfeder günlük hayatlarda uygulama olanağı tanınır. Bilimsel atölyede çocuklara ateşin ve bazı kimyasalların tehlikeli olup olmadıklarını en kolay yolda öğreterek yetişken bireyler yetişmesini sağlar. Bu atölyede hem eğlenip hem de eğlenceli zamanlar geçirmeniz mümkün. Doğada hiç görmedikleri yerleri yine bu atölyede görmesi mümkündür.

Renklerin Dansı

Statik Elektrik

Yanardağ Deneyi

Kuru Buz

CO2 Tepkimesi

Akışkan Hamur Oobleck

Newton Kuvveti

Lav Lambası