Geri Dönüşüm Atölyeleri

Okul çağındaki ya da okul öncesi çocukların gelişimi, el becerileri için aktivitelerin düzenlendiği yerlerden biri de geri dönüşüm atölyeleridir. Geri dönüşüm atölyeleri sayesinde çocuklarınız erken yaştan itibaren sorumluluk duygusunu anlamış olacaktır. Boş vakitlerinizde sizler de çocuklarınızı geri dönüşüm atölyelerine götürebilirsiniz. Yalnız çocukların değil yetişkin bireylerinde bu atölyelerde farklı aktiviteler yapabilme imkanları vardır.

Boş vakitlerini değerlendirmek isteyen kadınlar geri dönüşüm atölyelerinde dekor eşyasından farklı materyallere kadar birçok nesne tasarlıyor. Genellikle çocuklar için tasarlanan etkinliklere ebeveynler olarak sizler de katılabilirsiniz. Bu şekilde çocuğunuzun gelişimini de daha yakından takip edebilirsiniz. Geri dönüştürülebilen nesneler ile bireyler atıkların birer çöp olmadığının farkına varıyor. Çocuklar için düzenlenen etkinliklerin amaçları ise saymakla bitmiyor. Asıl amaç daha kaliteli ve erken yaşta bilgi sahibi olunması sağlamak.

Keyifli vakitler geçirirken paylaşmayı, sevgi ve saygı öğretmektir. Sosyal dayanışma içerinde yapılan bu aktivitelere dâhil olabilirsiniz. Yaşadığınız şehrin alışveriş merkezlerinde bulunan ve istediğiniz zaman gidebileceğiniz atölyelere zaman kaybetmeden kayıt yaptırabilirsiniz. Her birey ve çocuk öğretmen öğrenci ilişkisi içerisinde aktivite yapar. Daha yakından ilgi göstermek yapılan aktivitelerin kalıcı olmasını sağlar. Fiziksel yönden faydalı olan aktivite ve oyunlar psikolojik yönden de sağlıklı olunmasını sağlar. Zihinsel yönden ya da bedensel olarak sıkıntı çeken çocukların ya da bireylerin gelişimine katkı sağlanır.

Geri dönüşüm atölyelerinde hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yapmak istediğiniz bir tablo ya da oyuncağı istediğiniz şekilde tasarlayabilirsiniz. Geri dönüşümü yapılabilen materyallerden atölyelere götürebilirsiniz. Doğal kaynaklardan üretilen atıkları farklı nesnelere dönüştürerek tasarruf yapabilirsiniz. Sanat dalında başarılı yerlere ulaşabilirsiniz. Pet şişelerden çiçek saksıları, şişe kapaklarından boya kaplarına kadar her türlü materyali yeniden tasarlayabilirsiniz. Önemli gün ve haftalara özel konseptler ile meydana muhteşem eserler çıkartabilirsiniz.

Hocalar yardımıyla yapılan bu aktiviteler ruhsal sağlığınızın üst seviyede olmasını sağlayacaktır. Geri dönüşüm atölyeleri sayesinde vaktinizi telefon ve internetlerde geçirmeyeceksiniz. Günümüz çocuklarının boş vakitlerinde tek eğlenceleri internet sitelerindeki oyunlar yerine doğaya faydalı sanatlar yapmak olabilir. Saatlerce bilgisayar, tablet ve telefonlarda vakit geçirmek yerine geri dönüşüm atölyelerine gidebilirsiniz.

Geri Dönüşüm Atölyeleri Hangi Becerileri Geliştirir

Çocukların küçük yaşlardan beri gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla kurulan onlarca farklı konseptte açılan atölyeler bulunmaktadır. Gelişen Dünya’da giderek önem kazanan geri dönüşümde de artık atölyelerde eğitim olarak uygulanmaya başlandı. Kullanılmayan, eskimiş ya da yıpranmış eşyalar çöpe atılmak yerine bu atölyelerde tekrar hayat bulmaya başladı.

Farklı nesnelerin bir araya gelmesi, yenilenmesi ya da sadece farklı renklerle boyanarak yepyeni bir görünüme kavuşmasını sağlandığı bu etkinlik çocukların el becerilerini ve hayal güçlerini geliştirmekle kalmayıp geri dönüşümün önemini de öğretiyor. Nesnelerin yeniden hayat bulmasını öğrenen çocuklar aynı zamanda eğlenceli zamanlar da geçirebiliyorlar. Ayrıca sosyal hayatı deneyimleyerek kendi özgüvenlerini arttırma olanağı da bulabiliyorlar.

Geri Dönüşüm Atölyesinde Neler Yapılır?

Çöpe gidecek, kırık, hasarlı ya da eskimiş herhangi bir nesneyi atmadan değerlendirme sanatı olarak adlandırılan bu atölyede çok sayıda farklı materyaller bulmak mümkün. Bir tuvalet kağıdından oyuncak kelebek yapılabilir, bir pet şişe saksı ya da vazo olabilir, birkaç parça kalan mukavvalardan uçak yapılabilir.

Hayal gücü ve geri dönüşümle tasarlanacak her şey çocukların isteklerine göre hayat buluyor. Küçücük nesnelerden bile onlarca şey yapabilmek mümkün. Mesela birkaç pet şişe kapağı ve kağıt parçalarından mini maket uçak yapılması buna bir örnek olarak verilebilir. Boyalarla üzerlerini süslediklerinde çıkan eşya adeta bir sanat eserine dönüşüyor.

Kalemlik Atölyesi

Uçak Yapımı

Tuvalet Kağıdından Kelebekler Atölyesi