Kedi Oyuncağını Kendin Yap

Birçok kişinin evde evcil hayvanları vardır. Hepsi birbirinden sevimli canlılarında eğlenmeye vakitleri vardır. Özellikle kediler sevimli olduğundan haricinde oyun oynamayı çok severler. Kedi oyuncakları da son derece pahalıdır. Bundan ötürü çeşit oyuncaklar alamazsınız söz konusu değildir. Çocuğunuzla eğlenerek oyuncaklar yapmanız mümkündür.

Evde bulunabilecek birkaç malzeme ile birbirinden farklı oyacaklar yapmamız mümkün. Çöpe attığımız tuvalet kâğıtları ruloların ortasını keserek bir küçük teniz topunu içine koyunuz. Daha sonra renkli ipleri keserek bir oyuncak çıkarabilirsiniz. Yine tuvalet rulo kâğıtlarının üstüne küçük renkli toplar yapıştırarak ilgisini çekebilirsiniz.

Çocuklarla yapacağınız bu etkinlik el becerilerini geliştirir. Hayal gücünü kâğıt üzerine dökerek yararlı hale getirmesini sağlar. Kedinizin boynuna bir zilli tasma yapmanız mümkün.  Bir zincirin üzerine örgü yaparak uç kısmına bir zil taktığınız zaman kedinize güzel bir tasma olacaktır. Her dolaştığında sesler çıkararak kolay bir şekilde bulmanızı sağlar. Yapay fare yaparak eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Hem vakit geçirmek hem de eğlenmenin yoludur. Kedilerinize yapay bir diş kaşıyıcı, tarak yapmanız kullanmadığınız ürünlerle yapabilirsiniz.

Kedinizle aktivite yapabilirsiniz. Çocuğunuzun hayal gücünü kullanarak değişik tasarımları da sunmaya yardımcı olursunuz. Böylelikle zamanla özgüveni oturmuş çocukların olmasına yardımcı olursunuz. Bu yaptığınız oyuncaklarla zamanın nasıl geçtiğini bile anlamayacaksınız. Kedinizde bu el emeği yaptığınız oyuncaklara bayılacaksınız.

Sanatsal yönleri de kedi oyuncak yapımında göstermeniz mümkün. Sadece kedi için yapacağınız oyuncaklar değil diğer evcil hayvanlarınızda kolay pratik şekilde oyuncaklar yapabilirsiniz. Bir plastikten yapay kemik ya da bir küpeden muhabbet kuşunuza salıncak yapabilirsiniz. Hatta bir oyuncak arabadan hareket eden bir tavşan yapmanız köpeğinizi peşinde koşturarak eğlenceli vakitler geçirmenizi sağlar.

Oyuncakları elinizde yapmanız zamanı nasıl değerlendirmenizi sağlar. Atılacak ya da kullanmadığınız birçok eşyayı nasıl değerlendireceğinizi öğrenmiş olacaksınız. Çocuklar hem evcil hayvanlarıyla vakit geçirecek hem de yaptığı ürünlerle eğlenmiş olacaktır. Ayrıca kullanmadığınız bir çorapları pamuk doldurarak kedinizin diş kaşıyıcı oyuncağını da hazırlamanız mümkündür. Bir ince çubuğun ucuna plastik pet kapaklarını uç uca bağlayarak kedinizin yakalamasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle atlama refleksi gelişmiş olacaktır.

Kedi Oyuncağını Kendin Yap Hangi Becerileri Geliştirir

Çocuk gelişiminin olmazsa olmazıdır oyuncaklar. Oyuncak arabalar, bebekler, Legolar, puzzlelar, uçaklar ve daha pek çoğu çocuğun farklı bir yeteneğini ortaya koymakla birlikte gelişimine de katkı sağlar.

Tek başına oynadığında kendi kendi kendine yetebilmeyi öğrenir, arkadaşlarıyken paylaşmayı ve sosyalleşmeyi öğrenir, ailesiyle oynadığında ise ilgiyi ve birlikte eğlenceli zaman geçirmeyi öğrenir. Her gün binlerce oyuncak üretilmesine ve kolayca ulaşılabilir olmasına karşın çocuğun kendi oyuncağını tasarlaması onun gelişimine büyük katkı sağlar.

Ayrıca kendi hayal gücü ve emeğiyle yaptığı bu oyuncağı daha çok benimser.  Sadece kendileri değil evcil hayvanların da oyun oynamayı istediğini gördükçe onlar için faydalı bir şeyler yapmak için çabalar. Evlerinde kedi olmasa bile sokakta gördüğü bir kediye vererek paylaşmayı ve onların da mutlu olabileceğini öğrenir.

Kedi Oyuncağını Kendi Yapmasının Yararları

Farklı objeleri bir araya getirmeyi ve kullanılmayan eşyaların yenilenerek kullanılabileceğini öğrenir. Boş vakitlerini değerlendirir ve kaliteli vakit geçirir. Aynı zamanda keyifli zaman geçirmesine olanak sağlar ve kendini daha mutlu hisseder. Eşyaların tanır, renkleri tanır ve ufukları genişler. 

Bunların yanı sıra evcil ya da sokak hayvanları için tuvalet kâğıdı ruloları ve biraz yünle yapacakları oyuncaklarla hayvanların ne kadar da keyifli zamanlar geçirdiğini gözlemleyerek mutlu olur. Evinde ya da atölyede bulduğu eşyalarla onlar için daha yararlı bir şeyler yapmaya heveslenir.

Oyun Hamuru Yapımı

Puan Toplama Oyunu

Tavşan Yakala Oyunu

Tren Yapımı

Kartondan Fırfır Oyunu

Fotoğraf Makinesi Yapımı

Balık Sarma Oyunu

Halka Atma Oyunu

Langırt Oyunu

Labirent Oyunu

Misket Yolu Oyunu

Balık Yakalama Oyunu