Kukla Atölyeleri

Kukla atölyeleri çocuklara yönelik bir atölyedir. Bu atölyede herhangi bir malzeme ile harika kuklalar yapmanız mümkündür. Çocuklarda grup çalışmasının önemini, birlikte neler yapılabileceğini öğreten bir atölyedir. Bir bardaktan kukla, bir kâğıttan ya da bir atölyeden kukla yapabilirsiniz çocuklar bu atölyede dış dünyaya zenginleştirerek yararlı mesajlar verebilir. Bu atölye tamamen el becerilerle ortaya çıkardığı bir çalışmadır.

Grup halinde bir eğitmen tarafından yürütülür. Çocukların fikirlerini rahatça ifade edebileceği yerdir. Yalnız başına neler yapabileceğini görür.  Kendi başına yaptıkları için çocuklar her konuda kendine güvenci artmış olmaktadır. Çocuklar kendi başlarına her şeyi yapabileceklerini bu atölyede görmeleri mümkün. Renksel dünyada sanatsal yanını gösterir.

Çocuklar ön tahtalardan, akordeon, çorak gibi malzemelerden yapılacak kuklaları önce boyayarak renkli dünyalarını şekil üzerine çıkarmayı sağlıyorlar. Daha sonra bunlara eğitmen eşliğiyle göz, ağız ve el ekleyerek bir arkadaşlarıyla oynatmayı öğreniyorlar. Böylelikle tiyatro sanatın öğrenmiş oluyorlar. Yaptıkları kuklaları aynı ekip çalışmasıyla beraber dekorasyon hazırlığı yapıldıktan sonra velilere gösterilerini sunarak eğlenceli vakit geçirmiş oluyorlar. Bu atölyeler dünyada birçok yerde hizmet veriyorlar.

Tamamen çocukların zihinsel gelişimi destekleyen bu atölye sayesinde ruhsal ve bedensel gelişiminde katkı sağlıyor. Çocuklar yaparken hem eğleniyor hem de bilgi sahibini oluyor. Bu atölyede akordeon kukla, parmak kukla, pet şişeden yapılmış kukla, CD kukla ve son olarak parmak kuklalar yapılır. Peki, bunlar nasıl yapılıyor? Öncelikle kullanılan malzemeler birinci sınıf standartlara uygun malzemelerdir. Çocukların sağlığını etkileyecek malzemeler kullanılmaz.

Akordeon kuklası yapılacak ise önce kâğıdı 6 parçaya bölünür. Daha sonra bu parçaları tek tek akordeon şekli olacak şekilde bükülür. Yapıştırıcı yardımıyla ayaklar, eller ve gövde birleştirilir. Saç kısmını küçük ipler yerleştirerek yapıştırıcı yardımıyla birleştirilir. Elle ve ayaklarına ip bağlayarak kuklanın son halini almış oluyor.

Bu ipler kuklanızın el, ayak ve baş kısmını oynatmayı çalışacaktır.  Kısa zamanda az malzemeyle kolay ve hızlı bir şekilde kukla hazırlamış olursunuz. Çocuklar bu atölyeden çok zevk alacaklar. Eğlenirken iletişim kurmayı ve birbirlerini fikirlerini sanata dökmeyi bu atölye sayesinde öğrenecektir.

Kukla Atölyeleri Hangi Becerileri Geliştirir

Bu atölye sadece çocuklar için kurulmuştur. Geçmişten günümüze dek kuklalar çocukların en çok sevdiği oyuncaklardan biridir. Eski zamanlarda en çok kullanılan oyuncak olmasına rağmen yavaş yavaş eski popülaritesini kaybetmeye başlamıştır. Her geçen gün farklı ve yeni oyuncakların tercih edilmesi onların zamana yenik düşünmesine neden olmaya başladı.

Tam da bu noktada kukla atölyelerin açılmasıyla çocuklara yeni bir dünyanın kapılarını aratıyor. Kuklalar aynı zamanda konuşmayla birleşir ve ortaya çok sevimli eğlenceli bir tiyatral aktivite çıkar. Çocukların kahkahaları eşliğinde yapılan bu aktivite onların kendilerini mutlu hissetmelerine de aracılık ediyor.

Kukla Atölyelerinin Faydaları

Kukla atölyesinde farklı objelerin birleşmesiyle şahane kuklalar yapılır. Pet şişeden yapılanlar, parmak kuklalar ve akordeon kukla gibi onlarca farklı kukla yapılabilir. Bu sayede çocukları hem kukla yapmayı öğrenir, hem sanatsal yönünü keşfeder hem de eğlenceli zamanlar geçirir. Bir kukla yapmayı kendi başardıktan sonra arkadaşlarıyla yapacakları mini eğlenceler sosyal yaşantılarını da olumlu yönde etkiler. Her çocuk gelişmeyi, keşfetmeyi ve yeni şeyler öğrenmeyi ister.

Bu atölyede her şey onların hayal gücüne kalmış. Kullanılmayan bir CD üzerine ufak kâğıt parçaları yapıştırılarak yapılan bir kurbağa kuklasına eğitmenlerin yardımıyla el, ağız ve burun eklenir. Bu sevimli kurbağayı hareket ettirip konuşturan çocuklar ortaya şahane bir gösteri çıkarıp aile ve öğretmenlerine izlettirme fırsatı buluyorlar.

Akordeon Kukla Atölyesi

CD Kukla Atölyesi

Pet Şişe Kukla Atölyesi

Parmak Kukla Atölyesi