Kukla Atölyeleri

Kukla atölyeleri çocuklara yönelik bir atölyedir. Bu atölyede herhangi bir malzeme ile harika kuklalar yapmanız mümkündür. Çocuklarda grup çalışmasının önemini, birlikte neler yapılabileceğini öğreten bir atölyedir. Bir bardaktan kukla, bir kâğıttan ya da bir atölyeden kukla yapabilirsiniz çocuklar bu atölyede dış dünyaya zenginleştirerek yararlı mesajlar verebilir. Bu atölye tamamen el becerilerle ortaya çıkardığı bir çalışmadır.

Grup halinde bir eğitmen tarafından yürütülür. Çocukların fikirlerini rahatça ifade edebileceği yerdir. Yalnız başına neler yapabileceğini görür.  Kendi başına yaptıkları için çocuklar her konuda kendine güvenci artmış olmaktadır. Çocuklar kendi başlarına her şeyi yapabileceklerini bu atölyede görmeleri mümkün. Renksel dünyada sanatsal yanını gösterir.

Çocuklar ön tahtalardan, akordeon, çorak gibi malzemelerden yapılacak kuklaları önce boyayarak renkli dünyalarını şekil üzerine çıkarmayı sağlıyorlar. Daha sonra bunlara eğitmen eşliğiyle göz, ağız ve el ekleyerek bir arkadaşlarıyla oynatmayı öğreniyorlar. Böylelikle tiyatro sanatın öğrenmiş oluyorlar. Yaptıkları kuklaları aynı ekip çalışmasıyla beraber dekorasyon hazırlığı yapıldıktan sonra velilere gösterilerini sunarak eğlenceli vakit geçirmiş oluyorlar. Bu atölyeler dünyada birçok yerde hizmet veriyorlar.

Tamamen çocukların zihinsel gelişimi destekleyen bu atölye sayesinde ruhsal ve bedensel gelişiminde katkı sağlıyor. Çocuklar yaparken hem eğleniyor hem de bilgi sahibini oluyor. Bu atölyede akordeon kukla, parmak kukla, pet şişeden yapılmış kukla, CD kukla ve son olarak parmak kuklalar yapılır. Peki, bunlar nasıl yapılıyor? Öncelikle kullanılan malzemeler birinci sınıf standartlara uygun malzemelerdir. Çocukların sağlığını etkileyecek malzemeler kullanılmaz.

Akordeon kuklası yapılacak ise önce kâğıdı 6 parçaya bölünür. Daha sonra bu parçaları tek tek akordeon şekli olacak şekilde bükülür. Yapıştırıcı yardımıyla ayaklar, eller ve gövde birleştirilir. Saç kısmını küçük ipler yerleştirerek yapıştırıcı yardımıyla birleştirilir. Elle ve ayaklarına ip bağlayarak kuklanın son halini almış oluyor.

Bu ipler kuklanızın el, ayak ve baş kısmını oynatmayı çalışacaktır.  Kısa zamanda az malzemeyle kolay ve hızlı bir şekilde kukla hazırlamış olursunuz. Çocuklar bu atölyeden çok zevk alacaklar. Eğlenirken iletişim kurmayı ve birbirlerini fikirlerini sanata dökmeyi bu atölye sayesinde öğrenecektir.

Akordeon Kukla Atölyesi

CD Kukla Atölyesi

Pet Şişe Kukla Atölyesi

Parmak Kukla Atölyesi