Önemli Gün Temalı Atölyeler

Bu atölyelerdeki el becerilerini daha çok özel günleri anlam ve önemini belirtmek amacıyla yapılmış sanatsal etkinlikte diyebiliriz.  Bu atölye çocuklara yönelik bir atölyedir.  Bu atölyede küçük Noel baba figürlerini yapabilirsiniz. Yerli malı haftası için bir resim yapabilirsiniz. Cumhuriyet Bayramı, Zafer Bayramı ya da Cumhuriyet Bayramı için bayrak maketleri yapabilirsiniz ve süsleme işlerine yardımcı olmayı sağlar.

Bu atölyede grup çalışmasının önemini vurgulayacaktır. Ayrıca ekip ruhuyla hazırlayarak bir maket, resim ya da kukla yapabilirsiniz.  Çocuklar yaptıkça kendilerini daha dikkatli ve disiplinli ortam da olmalarını öğreneceklerdir. Aynı zamanda çevre temizliğini, kullanılmayan malzemelerle değişik fikirler üretip onları hayata geçirmeyi bu atölyede öğrenmeleri mümkün. Ayrıca zihinsel gelişimleri yanı sıra okul döneminde derslerine de katkı sağlayacaktır.

Çocukların kendi başına becerebildikleri neyin tehlikeli olup olmadığını öğrenmelerini sağlar.  Anneler gününüzde bir mektup yaparak anneleriniz sevindirebilirsiniz.  Babalar gününde babanıza ufak hediye paketi yapmanız babınızı mutlu edebilirsiniz. Bu atölyede bayrağımızın maneviyat değerinin olduğunu ve zorlu mücadelelerin sonunda kazanılmış olduğunu öğreterek dikkatli bir şekilde el yapımı maskelerde hazırlanması mümkündür.

Yılbaşı günlerini arkadaşlarınıza ya da yakınlarınıza el yapımı ürünlerle hediye verebilirsiniz. Bu atölye sadece el becerilerini öğretmez. Çocuklarda dikkat eksikliğine yol açabilecek bütün etkileri ortadan kaldırmayı sağlar. İletişim problemi olan çocuklar. Bu gruplara girerek beraber başardıklarını göreceklerdir. Böylelikle daha güçlü iletişim bağı kurmaları beklenir. Özel günler atölyesinin bir avantajı da hırçın ve içine kapanık çocukların guruplarla çalışıldığı için daha aktif olmasını sağlar.

Peki, bu özel günler atölyesinde neler yapılır?  Adından da anlaşılacağı gibi özelle günlerde kullanılmayan malzemelerle ya da karton, kâğıt, pet şişe gibi malzemelerden sanatsal ürünler çıkarılıyor. Özel gün atölyesinde bayrak yapmak isterseniz şeklinde kesilerek elliden fazla gül sekli çıkarılır.

Onları başka bir kırmızı kartona yapıştırıcı yardımıyla teker teker yapıştırılır.  Yıldız ve ay şekillerini kartona koyulur daha önce hazırlanan güller bayrak şekli tamamlanana kadar yapılır. Sonra aynı şekilde beyaz kartonlarla da gül şeklini verdikten sonra ay ve yıldızın içine yapıştırılıp kaldırılır. Böylelikle bayrağımız hazır hale gelmiş olacaktır. İşte buna benzer yapımı kolay el işleri yapılmış oluyor.

Önemli Gün Temalı Atölyeler Hangi Becerileri Geliştirir

Bu etkinliğin en temel amacı çocukların el becerilerini geliştirme, hayal gücünün sınırsızlığını fark etme ve eğlenceli zamanlar geçirmenin yanı sıra önemli günleri ve bu günlerin anlamlarını öğrenmelerini sağlamaktır. Çocuklar ve eğitmenlerin bir arada yaptıkları etkinlikte özel günlerle ilgili resimler, takvimler, afişler ve daha pek çok yaratıcı eser yapılıyor.

Bu aynı zamanda çocukların kullanılmayan eşyaların değerlendirilebileceğini görmelerini de sağlıyor. Zamanın nasıl geçtiğini anlamayacakları bu etkinlik onlara bambaşka bir atmosfer yaratıyor. Kalemler, boyalar ve nesneler arasından seçecekleri objelerle hediyeler yaparak ailelerine hediye etme olanağını bulan çocuklar oldukça keyifli zamanlar geçiriyor.

Atölyede Neler Yapılabilir

Yılbaşı, bayramlar, anneler günü, babalar günü ya da yerli malı haftası gibi pek çok önemli günle ilgili onlarca farklı ve yaratıcı eser ortaya çıkabilir. Kırmızı bir kartonun üzerine beyaz boyalarla ay yıldız çizilmesi ve bayrak gibi görünmesiyle Zafer Bayramı ya da Cumhuriyet Bayramı gibi önemli günlerde kendi yaptıkları bayraklarla bu özel günü daha bir coşku ile karşılamalarını sağlıyor.

Pamuk, sünger kete ve birçok farklı malzemenin birleşiminden yapılan minik bir Noel Baba figürü hem çocukların bu sevimli Noel Babayı keşfetmesini hem de yılbaşının önemi anlamalarını sağlıyor. Ayrıca ufak hediye paketlerini kendileri yapabilir ve içlerine yine kendilerinin yaptığı bir objeyi koymaları onlara hediye vermenin anlamını da öğretiyor.

 

Öğretmenlere Çiçekli Mesaj Kartı Atölyesi

Quillingli Bayrağım Atölyesi

Ay Yıldızlı Maske Yapım Atölyesi

Mini Yılbaşı Elfi Yapım Atölyesi

Yılbaşı Aksesuarları Atölyesi