Çocuklarla Nostalji

Çocuklarla nostalji, çocuklara geleneksel oyunların öğretilmesi bakımından son derece önem taşır. Geleneksel Türk Tiyatro ve gösteri sanatlarındaki ana karakterlerin öğretilmesi, kültürümüzün ileriye taşınması bakımından da son derece önem taşır. Gelecek kuşaklara bu oyunların öğretilmesi ve geleceğe taşınması bakımından hizmet veren bazı oyun siteleri ve aktivite merkezleri bulunmaktadır. Bu merkezlerde çocukların kaliteli zaman geçirmesi açısından her türlü aktiviteler yapılmaktadır. Yüz boyama etkinlikleri, bilimsel deneylerin yapılması, temaşa sanatı, geri dönüşüme gidecek olan atık malzemelerden oyuncak yapılması gibi.

Genelde yarı zamanlı gerçekleşen bu etkinliklerde çocuklar, eğlenirken aynı zamanda da öğrenirler. Mutlu çocuklar, ebeveynlerin de huzurlu olmasını sağlayacaktır. Toplu şekilde yapılan bu etkinliklerde çocuklar, sosyalleşerek mutlu vakitler geçirecektir. Keloğlan, Nasreddin Hoca gibi masal kahramanları, Türk Kültürü’nde ayrı bir yere ve öneme sahip olan kişilerdir.

Bu kahramanların gelecek kuşaklara tanıtılması için yapılan animasyon gösterileri de akılda kalıcı olacaktır. Ok atışları, dart, nal atışı gibi aktiviteler de yapılmaktadır. Bu oyunlarda eski Türk gelenekleri ve çocuk oyunları canlandırılırken, çocukların zihinsel ve ruhsal yönden olumlu yönde gelişimleri de söz konusu olmaktadır. Çocuklar için tertip edilen özel günlerde de profesyonel sitelerden yardım alınarak, keyifli gösteriler tasarlanabilir. Günümüzde unutulmaya yüz tutmuş pek çok çocuk oyunu bulunmaktadır. Bu oyunları tekrar canlandırmak, çocukların kendi kültürüne yakın olması ve tanıması açısından son derece önem taşımaktadır.

Çocuklar kolektif şekilde oyun oynadığı zaman bilgisayar ve tablet oyunlarından da uzak duracaktır. Geleneksel gölge oyunları, meddah kültürünü öğrenecekler ve bu sayede genel kültürleri de gelişmiş olacaktır. Çocukların oynayacağı oyunlar ve izleyeceği programlar, onların yaşlarına uygun seviyede olmak zorundadır. Onların ruhsal yapısını bozacak pek çok çocuk oyunu, maalesef kolaylıkla internet üzerinde erişilebilir durumdadır.

Tüm bu olumsuz faktörlerden etkilenmemek için ebeveynlerin olabildiğince dikkatli davranması önerilir. Çocukların sosyalleşebileceği hem de eğlenebileceği siteler içerisinde bazıları öne çıkmaktadır. Kurumsal çalışan çocuklara yönelik animasyon hazırlayan bu firmalardan hizmet alınması önerilir. Bu firmaların çalışanları, çocuk gelişimi konusunda bilgi sahibi ve branşlarında uzman kişilerden oluşmaktadır.

Keloğlan ile Maceralı Saatler

Keloğlan’dan Balon Var

Keloğlan Maskot Hizmeti

Cankız / Aykız ile Yüz Boyama

Nostaljik Oyun Seti