Temaşa Sanatı 

Edebi eserler kimi zaman okuyucunun neyi, ne kadar ve nasıl anladığı kadar yorumlanır. Eser, anlaşıldığı ölçüde anlam kazanır. Herkeste farklı bir iz bırakır. Her bir yaşanmışlık ve yazarın hayal gücündeki ustalık kitap sayfalarında gizlidir. Okuduğunuz sayfayı tekrar okuduğunuzda farklı anlamlar ve farklı hisler oluşuyorsa, yazarın ustalık seviyesi ortaya çıkar.

Kimi zaman, bazı edebi eserlerin sahnelendiğini ve kahramanların yaşatıldığını görürüz. Bir eserin ortaya konuş şekli, karşı tarafa geçirdiği enerji yoğunluğu ve hislerin  çeşitliliği, izleyici de ayrı bir tat bırakır.  Kitapta yazılanların birebir sahneye taşınması ve oynanması da büyük bir yetenek ve yaratıcılıktır. Gösteri sanatı olan temaşa da, hissedilen duyguları karşı tarafa birebir geçirebilmeyi gerektirir. Bu yeteneği ortaya koyabilmek için de  eğitim gereklidir. Var olan yeteneğin üzerine bir şeyler katmak önemlidir.

Tiyatro, konser, şiir dinletisi ve stand up gösterisi temaşa sanatına verilebilecek örneklerdendir. İzleyici ile iletişim kurarak bağları güçlendirir. Aynı anda aynı duygu yoğunluğuna girilir. Aynı anda konsantre olunur ve verilen tepkilerden de empati kurulduğu ortaya çıkar.

Gösteri sanatı canlı olarak, birebir icra edildiğinden, doğaçlama yapılarak açık kapatılmaya çalışılsa da, aslında hata kabul etmez. Bunun için sürekli provalar yapmak ve daha fazla efor harcamak gereklidir. Sahneye hâkim olmak özverili çalışma sayesinde olur. Yeteneğiniz, cesaretiniz, enerjiniz olsa bile bu yeterli değildir. Kişisel gelişimi arttırma konusunda ve mental olarak bilgi birikimi ve hızlı düşünme kabiliyetini arttırdığı için zihinsel, ruhsal ve bedensel gelişime katkısı olur.

Ekip çalışmasının, sergilenen performans karşısında ne kadar önemli olduğunu anlarız. Mutluluğa giden yolda Temaşa Sanatı hayatımız boyunca işimize yarayacak bilgiler ve tecrübeyle donatılmamıza katkı sağlar.

Buluşma noktası sayesinde, farkındalık, yenilenme ve sağlık atölyeleri etkinliklerine katılarak, sizinle aynı duyguları taşıyan insanlarla, tanışıp, eğitim alabilir, bildiklerinizi paylaşabilir, yeteneğinizi geliştirebilir ve diğer katılımcılarla birlikte etkinliklere katılabilirsiniz. Çocuklar için eğitici ve öğretici programlar düzenlendiğinde, keyif alarak, temaşa sanatını öğretebilir, uygulamalı olarak dramlarda uygulayıcı veya uygulatıcı olarak yer alabilirsiniz.

Sunum sanatları; kişiler üzerinde ister bireyselleşen, isterse de bütünselleştiren bir etki yaratsın, hiç fark etmez. Fayda sağlayan, kişisel ve toplumsal gelişime katkı sağlayan bir gerçek olduğu kesindir.

Canlı performans gösterilerek sergilenen emek, gösteri sanatlarının bireylerde oluşturduğu  hazzı arttırarak, daha pozitif kişiler olmasını sağlar. Mutluluk paylaştıkça güzelleşerek artar. Çocukluk döneminden olgunluk dönemine kadar hiç bitmeyecek bir aşk, süreklilik taşıyan, sürdürülebilir bir eğitim kompleksidir diyebiliriz.

 

Nasrettin Hoca ile Masallar

Aşuk ile Maşuk

Katip – Katibe Mini Müzikal

Masalcı Kız ile Binbir Gece Masalları

Kanto

Semazen Gösterisi

Canlı Karagöz Hacivat

Meddah Oyunu

Orta Oyunu ( Kavuklu Pişekar)

İbiş Kukla & Müzikal İpli Kuklalar

Canlanan Tarihi Karakterler

Kukla Karagöz Hacivat, Müzikal Kuklalar

Gölge Karagöz Hacivat