Gösteri Performans Sanatları

Gösteri performans sanatları müziğin ve dansın uyumunu izleyeceğiniz ve enerjisini sonuna kadar hissedeceğiniz gösteri türleridir. İzleyiciler için adeta bir görsel şölen gerçekleştirilir. İnsanlar her zaman için estetik görünümü ve uyum içindeki hareketi izlemeyi sevmişlerdir. Bu gösterilerde de estetiğin müzikle ve dansla birleşmesini izlersiniz. Gösteri performans sanatları, insanların estetik algısına hitap eder ve keyifli zaman geçirmelerini sağlar. Ayrıca çeşitli malzemelerden ve gereçlerden de faydalanılır. Teknolojinin sağladığı avantajlarla birlikte bu tür gösteriler giderek daha etkileyici hale gelmiştir.

Gösteri performans sanatlarının farklı kategorileri vardır. Bunlardan bir tanesi dans ekipleridir. Müziğin ritmine uygun hareketler yaparak izleyicilere keyifli dakikalar geçiren dans ekipleri her zaman için büyük ilgi görmüştür. Dans ve müzik evrenseldir. Aynı kültürün ezgileri ve dans türleri bize her zaman daha yakın gelse de, aslında her dansa evrensel bir yorum getirilebilir. Farklı dans türleri farklı müziklerle buluşur ve ortaya müthiş gösteriler çıkar. Yöresel ya da batı dünyasının kültürünü sergileyen dans gösterileri vardır. İnsanlar için dans gösterisini izlemek, hem müzik dinlemeyi hem de estetik açıdan güzel bir gösteri izlemeyi ifade eder.

Özel şovlar ve gösteriler de birbirinden farklı şovları bünyesinde barındırır. İzleyicileri etkilerken aynı zamanda keyifli vakit geçirmelerini sağlar. İnsanlar yeniliğe ve sıra dışılığa ilgi duyarlar. Bu gösterilerde de insanlara sıra dışı yetenekler sunulur. Müzik grupları da yine organizasyonların ve etkinliklerin vazgeçilmezleri arasındadır. Bir müzik grubu, ezgileriylebirlikte ortamdaki ambiyansı tamamen değiştirmeye yetebilir. Özellikle iyi hazırlanmış ve kaliteli organizasyonlarda mutlaka müzik gruplarına yer verilir. Müziğin yeri geldiğinde dinginleştirici yeri geldiğinde ise canlandırıcı etkisi, müzik grupları ile birlikte hissedilir.

Ateş ve ışık gösterileri ise teknolojiden yararlanılan ve izleyicileri adeta büyüleyen gösterilerdir. Özellikle akşam ve gece saatlerinde olan etkinliklerde daha iyi bir şekilde gösterinin detayları gözlemlenir. İnsanlar için görsellik ve estetik her zaman önemli olmuştur. Bu gibi gösterileri değerli kılan ise özenle hazırlanmış olmalarıdır. İzleyiciler gösteriyi izleken mutlaka ne kadar özenli hazırlandığını ve harcanan emeği hissetmelidir.

 

Fiziksel ve Zihinsel Potansiyelin Sınırlarını Zorlayan Gösteriler… 

Gösteri / Performans sanatları, mekana, zamana ve basmakalıp kurallara bağlı kalmaksızın anlık gerçekleştirilen özgün sanatlardır. Bir çok disiplini bir arada barındırabildiği için çeşitli malzeme ve olanaklardan faydalanabilen, kuralcı ve kesin  kalıpları olmayan bir yapıdadır. İzleyenleri eğlendirirken aynı zamanda ruhlarına dokunan ve onlara haz veren etkinliklerdir. Estetik ve sanatın uyum içinde insan duyularını harekete geçirmesi kaçınılmazdır.