Bireysel Etkileşimli Etkinlikler

Bireysel etkinlikler her şeyden önce çocuk için kendi başına birşeyler öğrenebilme ve yapabilme amacını sağlar. Bu etkinlikler sayesinde çocuklar kendilerine bireysel açıdan bir ilgi odağı kazanır, yetenekleri gelişir ve potansiyel anlamda da gelişimlerinde katkı sağlanır. Bu etkinlikler çocuğu desteklemek amaçlıdır ve plan dahilinde ilerlenir.

Bu etkinlikler çocukların yaşlarına, ilgilerine ve yeteneklerine göre düzenlenir. Farklı farklı çalışmalar sunulan çocuklar içlerinden kendilerine yakın olanı seçer ve o seçim üzerinden etkinlikler şekillenmeye başlar. Küçük grup etkinliklerinde her zaman için önemli olan çocuğun bıkmaması için etkinliklerin eğlenceli seçimler dahilinde planlanması gerekliliği vardır. Bireysel etkileşimli etkinliklerde uzmanın kullanacağı yöntem ve teknikler de çocuğun dünyasına inmede kolaylık sağlar.

Mesela bir etkinlikte çeşitli materyallerle neler yapılabileceği, neler oluşturulabileceği, nesnenin ne işe yaradığı gibi gibi sorularla konuşma ve yapma üzerine bir etkinlik yaşatılabilir. Etkinlikler her şeyden önce öğrenci için bir kazanımdır. İlgi ve ihtiyaçlarının belirlenmesinin yansıra etrafındakilerle doğru iletişim kurmayı da yapılandırır. Yani bir etkinlik demek öğrenme ve öğretme süreci demektir. Bu süreç de aşama aşama gerçekleşir. Bireysel etkileşimlerde çocuğa bir kompozisyon yazdırma, bir grafik çizme,bir deney yaptırma veya bir proje ödevi hazırlatma sağlanabilir.

Bireysel kategoride yapılan etkinlikler aynı zamanda grup haline de çevrilerek bu paylaşımdan çıkan sonuçlar da gözlenebilir. Çocuk bu sayede başkalarının fikirlerine de önem vermeyi öğrenir, beraberinde kendini ifade edebilir ve en önemlisi iletişim kurmayı öğretir. Bu tür etkinliklerle çocuk eğer okul öncesi dönemdeyse okula hazırlanır; aslında temelde amaç çocuğu hayata hazırlamaktır. Çocukta yaratıcılık, düşünme yeteneğinin oluşturulması kadar önemli bir detay yoktur.

Bunu kazanan bir çocuk zaten ilk adımı atmıştır. Çocukların gelecekleri için sağlam bir temel çerçevesinde güven ve saygıyı öğrenerek büyürler. Bu etkinliklerde yapılan her şey bir deneyim olduğundan ve karşınızdaki bir çocuk olduğundan eğlence faktöründen uzaklaşmadan bir etkileşim içerisinde yürümelidir.

Bireysel etkileşimli etkinlikler ile çocuk yaratıcı düşünmeyi öğrenir, problem çözmeyi geliştirir, iletişim becerileri artar. Kişisel gelişiminin artması demek bir çocuğun hayatına dokunmak demektir. Bütün bunlar kurumsal anlamda profesyonel yaklaşımlardır ve karşılığı hayata hazır olan bir bireydir.

 

Bakla Falı, Kahve Falı, El Falı (İngilizce anlatım alternatiflidir.)

Astroloji

Tarot ile An Okuma

Pin Kodu Analiz

Taroloji