Farkındalık, Yenilenme ve Sağlık Atölyeleri 

İnsanoğlu, yaratılışından günümüze kadar birçok evreden geçerek gelişimini sürdürmeye devam eder. Bu süreçte aslında var olan bilgi birikiminin farkına varmaya başlamıştır.

Dijital Çağ yaşadığımız şu günler de, ömür boyu ve online eğitim felsefesi önem kazanmaya başlamıştır. Toplumsal olarak sürdürülebilir eğitim konusunda adım atıldıkça, gelecek nesil için kültürel ve entelektüel bir birikim bırakılmış  olacaktır.

Artık ülkeler bugünü yaşarken, gelecek elli ya da yüz yıllık hedeflerini planlamaktadır. Makineleşmeye teslim olmamak için, insan beyin gücüne ihtiyaç vardır. Mental gelişim için, ne yapması gerektiğinin farkında olan insan, kendi potansiyelini açığa çıkaracak, zihninde yer açacak, kendisini eğlendiren, toplum yararına düzenlenen etkinliklere katılır.

Bu konularda hizmet sunan, eğitim ve kişisel gelişime önem veren kuruluşlar, yeni meslek dalları ve çağın gereksinimlerini tamamlayıcı  hobileri üreterek, ihtiyaca uygun bir şekilde, tüm bilgi birikim ve donanımlarını ortaya koyarak, yeni insan modeli yaratmaya başlamışlardır.

Kurumsallaşmış ve uluslararası firmalar, personel eğitimi ve insan kaynaklarına yatırım yaparak, çalışanlarının ve ailelerinin de katılabileceği farkındalık, yenilenme ve sağlık atölyelerinde kalifiye zaman geçirmeleri konusunda imkân  sağlanır.

Bebeklik döneminden,  çocukluğa, ergin dönemden yetişkinliğe ve olgunluk dönemlerine kadar geçirdiğimiz süreçte yenilenmek, gelişmek, öğrenmek, gözlem yaparak, davranış modeli geliştirmek, örnek olmak, paylaşmak, birlik olmak, kaliteli bir yaşam sürmek ve  yaşama dâhil olmak zorundayız. Mutluluğun formülüne göre; bu ilkelerin yanı sıra, bir gruba dâhil olmak ve yeni gelene sahip çıkmak, kucaklamak, kollamak, konulara dâhil etmek, prensip sahibi olmak, nitelikli sorular sormak, karşındaki insana saygı duymak, standart oluşturmak gerekir. Aynı zamanda kaliteli yaşam sürmek için elinden gelenin en iyisini yapmak, daha farklı ne ve nasıl olabilir şeklinde düşünmek, bencilliğin üstesinden gelmek, çözüm odaklı olmak ve tabi ki her ne yapıyorsa eğlenceye dönüştürmesi gerekir. Eğlenerek bir işi yapmak, kişinin kendisinden ve herkesten keyif almasını sağlar. Kendisini yapmak zorunda hissetmez. Strese girmez ve paniklemez.

İnsanlar çağın gerisinde kalmamak için sürekli olarak, yeniliklere açık bir şekilde, kişisel gelişim eğitimleri veren, uygulamalı gösteren, pratik yaptırarak yeni meslek dallarına katkı sağlayan profesyonel kişilere danışmaya başlamıştır.

 

HİKAYECİ BİLGE

Hikâyeler güçlü bir metafordur, motive eder, ders verir, zihni açar, düşündürür ve bu sayede zihinde güçlü yeni nöral ağlar oluşturarak hafızayı güçlendirir, terapi eder ve aynı zamanda farkındalığı artırarak zihinsel dönüşüm sağlar.

Hikâye anlatmayı ve dinlemeyi çocukluktan beri hep sevdim. Verdiğim eğitimlerin hepsinde konulara göre değişik hikâyeler anlatırken içlerine biraz da sanat katarım, böylece hikâyeyi görselleştirip güçlendirerek daha etkili hale getirmeye çalışırım.

Kalplere dokunan bir hikâye zihinde kuantum sıçraması meydana getirerek zihinsel bir dönüşüm meydana getirebilir. Hikâyeci Bilge, Kalplere dokunan ve zihinde farkındalık açan muhteşem hikâyeler anlatarak yaşamdan keyif almanızı sağlar.

DANS İLE ÖZ’E YOLCULUK

Hayatınıza Farklı Bir Açıdan Bakmaya Hazır Olun!

Ego ve öz, bilincimize farklı noktalardan farklı seslerle ulaşırlar. Hangi sesin öze ait olduğunu anlamak, karar verirken hangisini nasıl dinleyeceğimizi bilmek üzere çalışma ve meditasyon yapmak.

Yaşamakta olduğumuz hayat ile düşlediğimiz hayat arasındaki mesafeyi kapatmak, aradaki engelleri kaldırmak, kendimizden özgürleşmek üzerine çalışma ve meditasyon yapmak.

Yoga ile Gelen Farkındalık

    • Yoga Atölyesi
    • Ofis Yogası:
    • Hamile Yogası:
    • Yüz Yogası

Nefes Atölyesi ile Nefesinizi Fark Edin!

 

QİGONG İLE BLOKAJLARINIZDAN KURTULUN!

Qigong (Çigong) Nedir?

Qigong 5000 yıllık tarihi olan Çin kökenli Taoist öğretilerin içsel uygulama sanatı

ve uzak doğu felsefi savaş sanatı olup nefes, enerji, zihin koordinasyonunda egzersiz yöntemidir.

Bu araçlar doğru bir eğitimle kullanıldığında bedenin enerji sistemiyle bağlantı kurmamızı sağlarlar.

Binlerce çeşit Qigong akışı vardır. Hepsinin temel noktası bedendeki meridyen sistemini aktive ederek, akupunktur noktalarında oluşan toksinin dışarı atılımını sağlamaktır.

İnsan vücudunda yanlış duruş, yanlış beslenme ve stresten kaynaklanan bazı blokajlar oluşur. Bu blokajlar, Chi yaşam enerjisinin vücut içerisindeki akışına engel olduğundan, uzun vadede sağlıkta bozulmalar meydana gelir. Qigong’un nihai amacı, blokajları çözmek, sağlıklı akışı sağlamaktır.

Kelimenin anlamına bakacak olursak;
Qİ (Çİ):
yaşam enerjisi / canlılık enerjisi
GONG: Bir şeyin üzerinde çok çalışarak onu geliştirmek ve ustalaşmak demektir. Yani,
QİGONG: Canlılık enerjisini geliştirme ve yönlendirmede ustalaşma olarak tanımlanabilir.

Qigong’un Faydaları:
1- Kasları gevşetir ve güçlenmesini sağlar.
2- Tüm organların canlanmasını ve güçlenmesini sağlar.
3- Kardiyovasküler sistemi dengeler ve güçlendirir, damarları daha sağlıklı hale getirir.
4- Akciğer ve solunum sistemini dengeler ve güçlendirir.
5- Sindirim ve boşaltım sistemini rahatlatır.

6- Tao of Woman (Kadının doğası): Rahimle ve kadının periyodik döngüleri ile ilgili her türlü soruna yardım eder.

7- Egzersizler gücün eklemlerin içerisinde akmasını sağlar; tüm eklemler, tendonlar, ligamentler ve kemikler güçlenir.
8- Her türlü kaza ve operasyondan sonra iyileşmeyi hızlandırır.

9- Yaşlanma sürecinde sağlıklı ve zinde kalınması konusunda büyük fayda sağlar.
10- Atletik yetenekleri geliştirir.
11- Sinir sistemini güçlendirir.
12- Stres ve duygu bozukluklarını düzelterek dengeye getirir.
13- Meditasyon ve ruhsal çalışmalara hazırlık sağlar.

RELOAD VE MASAJ UYGULAMASI İLE ENERJİNİZİ ARTIRIN!

Reload uygulaması rahat bir terapi koltuğunda ney müziği eşliğinde yapılan, dinlendirici ve sinir sistemini rahatlatan kısa bir enerji çalışmasıdır.

Baş, omuzlar ve sırta uygulanan dokunuşlarla vücutta birikmiş olan olumsuz enerjiler atılır ve beden yorgunluklardan ve stresten arındırılarak, kişinin kendini zinde ve dinlenmiş hissetmesi sağlanır.

Hem fiziksel hem de zihinsel stres belirtilerini azaltan bu uygulamayı çalışanlarınıza sunarak, çalışanlarınızın enerji seviyesini ve iş performansını arttırabilir ve daha verimli olmalarını sağlayabilirsiniz.

GELECEK GEÇMİŞTE SAKLIDIR

Geçmişte yaşadığımız her türlü sorun geleceğimize yönelik mesajlar taşımaktadır. Bu mesajları alamadığımız takdirde sorunların tekrarlanması kaçınılmaz olur ve sürekli bir kısır döngü içerisinde buluruz kendimizi.
Geçmişin izlerine bakmadan, geleceği şekillendirmek kolay olmaz.
Hayatınıza yön vermek ve yaşadığınız olayları anlamlandırabilmek için bütün taşların yer değiştirdiği bu süreci doğru yönetmek, yönlendirmek ve yolu arzulanan sona odaklamak için izlenecek uygulamaların yer aldığı bu çalışma, bilinç altınızın size nasıl hükmettiğini ispatlayacak bir rehber olacaktır.

Zaman zaman yaşadıklarınıza bakarak; -Neden ben? -Bunların yaşanması gerekiyor muydu? -Gelecekten ne bekleyebilirim? -Yine mi? …gibi sorular kafanıza takılıyorsa ve bu sorulara halen bir cevap bulamadıysanız bu atölye çalışmasına katılarak yaşamın tesadüflerden ibaret olmadığını, yaşadığınız her şeyin içinizde var olan bir sebebinin olduğunu göreceksiniz. Bu farkındalıkla sorularınıza doğru cevabı bulma imkânı yakalayacaksınız.

Çakralarım ve Ben

Sanskritçe bir kelime olan “Çakra” çark anlamına gelir ve bazı doğu kültürlerinde ve Hint felsefesinde bedenimizde bulunan metafiziksel enerji merkezi demektir. Çakraların bulunduğu bölgede girdap gibi döndüğüne, ruhsal ve fiziksel bedenin sağlıklı olabilmesi için gerekli olan yaşam enerjisinin çakralar vasıtasıyla bedene aktarıldığına inanılır.
Çakraların dengeli bir şekilde çalışması fiziksel ve ruhsal sağlığımızı olumlu olarak etkiler. Çakralar tıkandığında ise bizim için gerekli olan enerji bedene giremez, dolayısıyla fiziksel ve psikolojik dengesizlikler ve hastalıklar baş gösterir.

Bedenimizin bir bölümü acı içindeyse ya da işlevini yerine getiremiyorsa, sık sık hasta oluyorsak, boğazımızda sorun varsa, omuzlarımız tutuksa, mide sorunları yaşıyorsak çakralarımız bize bir şeyler anlatıyor olabilir. Çakraların da psikolojisi var ve bedenimiz aracılığı ile bizimle iletişime geçiyorlar.

MASKE İLE ÖZÜNE ADIM AT!

Çoğunluk küçük yaştan itibaren toplumda yerini sağlamlaştırabilmek ve veya yalnızlıktan korunmak amaçlı, çeşitli soyut maskeler takmaya başlar. Problem, farkında olmadan, taktığı maske ile özünün zamanla içi içe geçmesidir.  İnsanın özü zayıflar, kendisini ifade etmekte zorlanır, yorgun düşer. Maske taktığının farkında olmayan insan, en kötü ihtimal, yaşadığı içsel sıkıntıların çözümünü dışarda aramaya başlar. Hâlbuki çözüm kendi özündedir.

Workshop’umuzun amacı, katılımcının kendi özüne adım atması, sosyal yaşamında ne zaman hangi soyut maskeyi taktığının farkına varmasını sağlamaktır.

MİNDFULLNESS İLE AN’DA KAL!

Budistler tarafından uygulanan mindfulness, yüzlerce yıldır bilinen bir yöntemdir. Türkçeye “bilinçli farkındalık” olarak çevrilen mindfulness, yargılama içerisine girmeden veya geçmiş ile geleceği düşünmeden yaşanılan anın farkına varılmasını ön gören bir yöntemdir. Temelinde dikkatli ve farkına varan bir algılamayı esas alan mindfulness, içerisinde bulunulan ana yani olan bitene bilinçli bir şekilde dikkat etmeyi ön görüyor.

Mindfulness, anı ve yaşanılanı eleştirmekten ziyade zihnin yapılan şey ve anın tam olarak içine girmesini sağlıyor. Bir çeşit kabullenme olan mindfulness, bir beklenti içerisinde olmadan ve değişmesini istemeden bilinçli bir şekilde meydana gelen olayları sevgi ile deneyimlemeyi sağlıyor.  Mindfulness, doğuştan gelen fakat zamanla azalan farkındalık yetimizi güçlendiriyor. Empati yeteneğinin kazanılması ve ikili ilişkilerin düzene girmesinde de oldukça fayda sağlıyor.

Mindfulness, depresyon, kaygı, stres, üzüntü gibi olaylar karşısında zihin ile ruhun iyi ve sağlıklı kalabilmesine yardımcı oluyor. Anksiyeteye iyi gelen mindfulness, bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi ruhsal problemlerin yol açtığı fiziksel hastalıklar ve yeme bozukluklarının tedavisinde de işe yarıyor.

Kişisel gelişim ve özgüven artışına katkıda bulunan mindfulness, duyguların daha dengeli olması ve öz farkındalık için de oldukça yararlı bir yöntem. Mindfulness eğitimi, tepkileri kontrol etmeyi öğrenme, olaylar karşısında yapıcı kararlar verme, esnek olabilme, hedefe ulaşmak için planlı adımlar atabilme ve sorumluluk alabilmeyi öğrenmeyi beraberinde getiriyor.

Mindfulness egzersizleri sayesinde bilinçli odaklanma becerisi kazanıldığı için öğrenilen bilgiler de kalıcı hale geliyor ve hafıza güçleniyor. Bu yönüyle özellikle dikkat ve motivasyon konusunda zorluk çeken öğrenciler için oldukça fayda sağlıyor. Ebeveyn eğitimlerinde de tercih edilen mindfulness ile ergenlik dönemindeki çocuklarla hem aile hem de okul ortamında doğru iletişim kurularak onların sağlıklı bir şekilde gelişimleri sağlanıyor.

Stres veya baskı anında her şeyden önce hazır olmak ve beklemek gerekiyor. Ardından düşüncelerin zihnimizde akıp gitmesine izin vermek, kontrol etmeye kalkışmamak ve değişim için kendimizi zorlamamak gerekiyor. Nefes almak ve vücutta meydana gelen değişimi fark etmek daha sağlıklı kalabilmek ve düşüncelerin sınırları genişletmek için aynı zamanda en etkili yol gösterici de oluyor.